úterý 9. srpna 2022

Euroroaming na cesty

Za poslední roky jsme si zvykli na evropský roaming, ale co dělat při cestách mimo něj nebo na hranicích se zeměmi mimo EU roaming?


V první řadě je dobré si ujasnit, které země spadají pod euroroaming, protože to někdy nebývá až tak jasné. V současnosti jsou pravidla pro euroroaming daná až do roku 2032.

T-Mobile do něj zařazuje celou EU plus Andorru, Gibraltar, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino, Vatikán a Velkou Británii. Ve vybraných zámořských území taky poskytuje euroroaming ale většinou bez dat - Francouzská Guayana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte (s daty), Reunion (s daty). 

O2 zařazuje do EU roamingu celou Unii a Francouzskou Guayanu, Gibraltar, Guadeloupe, Island, Lichtenštejnsko, Martinik, Norsko, Reunion, San Marino, Vatikán, Velkou Británii plus dočasně Ukrajinu.

U Vodafone do evropského roamingu spadá kromě EU i Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Island, Jersey, Lichtenštejnsko, Man, Martinik, Mayotte, Monako, Norsko, Reunion, San Marino, Vatikán a Velká Británie.

Na co si dát pozor?
Švýcarsko
není zahrnuto pod euroroaming a Velká Británie s Gibraltarem kvůli brexitu už v Unii také není, tak je její zařazení u našich operátorů už nejspíš jen dočasné. Dále si dávejte pozor u mikrostátů jako Monako nebo autonomních území jako Jersey, které pod euroroaming spadat můžou, ale taky nemusí. Záleží na operátorovi.

Největším úskalím však je používání euroroamingu v hraniční zóně EU a okolního světa. Datový roaming můžete povolit nebo i jednoduše zakázat. V případě jeho povolení však např. v blízkosti francouzsko-švýcarské hranice riskujete připojení do švýcarské sítě a platbu nemalých poplatků. V tomto případě pomůže jen ruční volba preferované sítě.

Mimo hranice evropského roamingu si můžete koupit místní SIM kartu nebo využít některou z mezinárodních.