pátek 24. března 2017

Jak koupit lístky na Machu Picchu

Pokud je vaším snem se jednou podívat na Machu Picchu, jeden ze světových divů postavený Inky před dávnými časy, možná víte, že peruánská vláda omezila počet návštěvníků za den a kvůli tomu je nutné si vstupenky koupit dlouhé měsíce dopředu, jinak je víc než možné, že na místě budou vyprodané.


Oficiální webové stránky jsou MachuPicchu.gob.pe provozované peruánskými úřady. Lístky se dají koupit i u jiných prodejců, ale s patřičnou gringo přiřážkou k už tak dost vysokým oficiálním gringo cenám pro návštěvníky. Domácí mají ceny i více než o polovinu nižší.

Machu Picchu

Nezapomeňte, že každý lístek je vázán ke konkrétnímu jménu a číslu pasu!


Druhy lístků, které můžete zakoupit:

Machu Picchu ... 152 PEN (2500 lístků na den)
Machu Picchu + hora Huayna Picchu ... 200 PEN (400 lístků)
Machu Picchu + hora Machu Picchu ... 200 PEN (400 lístků)
Odpolední vstupné na Machu Picchu ... 100 PEN (zřejmě 1000 lístků)

Administrativní poplatek je 8,06 PEN (tj. cca 2,5 USD). A dozvíte se o něm až při platbě.

Asi si říkáte, proč bych si neměl koupit lístek na oficiální stránce? Důvodů je více:
  • Je celá ve flashi (tj. nefunguje na mobilních zařízeních a nefunguje tam pravé tlačítko myši),
  • Neskutečně pomalu se načítá,
  • Zaplatit musíte na stránce ve španělštině (aspoň podle ohlasů na TripAdvisoru anglická verze nezpracuje platbu),
  • Proces nákupu je nelogický.
Proč nakoupit na oficiální stránce?
  • Je to výzva.
  • Vůči prodejcům třetích stran ušetříte 30% až 50% ceny.

Jak tedy koupit lístky na oficiální stránce:
1. V prvním kroku si vyberte typ vstupného a datum. Pod "disponibilidad" vidíte, kolik lístků je k dispozici na zvolený termín. Vyberte počet lístků "extranjeros" (čili pro cizince) a klikněte na Paso 2.

Krok 1 - dejte si pozor na disponibilidad - musí být > 0.

2. V druhém kroku vyplňte své osobní údaje (nombre - křestní jméno, apellidos - příjmení). U čísla pasu nezapomeňte, že v době návštěvy Peru by měl mít platnost ještě alespoň 6 měsíců, a u věku, že se udává věk v době návštěvy Machu Picchu a ne v době koupě.

Krok 2

 3. V třetím kroku, který je nejzapeklitější, zkontrolujete osobní údaje, odsouhlasíte podmínky a přes tlačítko "Reservar" si necháte vygenerovat fakturu. Ano, fakturu! Nikde ale na ní není žádné tlačítko nebo odkaz pro platbu kartou. Alfanumerický kód umístění vlevo v záhlaví si musíte opsat nebo označit a zkopírovat. Pozor, jakmile fakturu jednou zavřete, už se k jejímu číslo nijak nedostanete (nic na e-mail nedorazí).

Krok 3

Nezapomeňte si opsat číslo faktury!

4. S opsaným číslem faktury se přemístíte na podstránku Pagos (platby), opíšete ho do políčka a v následujícím okně pokračujete přes tlačítko Enviar.

Krok 4

5. Objeví se překvapivě civilizovaný formulář pro placení. Platba je možná pouze kartami Visa. Osobně jsem platil běžnou kartou Visa vydanou Českou spořitelnou a platba proběhla v pořádku.

Krok 5

6. Nyní vám systém poděkuje za nákup a vykopne vás slovy "Běžte na podstránku check-in a vytiskněte si lístky." Po zaplacení konečně dorazí první e-mail se stejným sdělením.

Krok 6


7. Na podstránce Check-in zadáte kód své faktury a můžete zobrazit svůj lístek. Ale vzhledem k flashi je ho vytisknout těžší než se na první pohled zdá. V prohlížeči EDGE není žádná cesta, jak PDF s lístkem uložit nebo vytisknout - zobrazí se jen okno ve flashi bez jakýchkoliv nástrojů. Uložit ho se mi podařilo až v prohlížeči Firefox, kde se u okna zobrazila i nástrojová lišta. Volba Uložit je schovaná až v nabídce zobrazené po stisknutí úplně poslední položky vpravo v nástrojové liště.

Krok 7


Jestli si myslíte, že vaše dojení koupí lístku už skončilo, jste na omylu. Na Machu Picchu se obvykle chodí brzy ráno z přilehlého městečka Agua Calientes přezdívaného Machu Picchu Pueblo. Do Agua Calientes ale nevede žádná silnice, jen vlak. Peru Rail a Inca Rail, které tuto trať provozují, si za jízdu nechávají od turistů patřičně zaplatit. Aktuálně chtějí za zpáteční lístek více než 145 USD!

Podobně jako u lístku na Machu Picchu samotné, se doporučuje jízdenku na vlak zakoupit dlouho dopředu, protože se stává, že jsou vyprodané. Navíc těch 145 USD je kombinace nejlevnějších možností a v případě jiných časů odjezdů se snadno dostanete na částku přes 200 USD, a to nepojedete ani nejluxusnější třídou. Cesta vlakem to není nijak dlouhá - pouhých 30 kilometrů.

Alternativně se do Agua Calientes dá dostat zkratkou kolem hydroelektrárny v duchu je to horší, ale delší cesta. Cesta z Cusca k hydroelektrárně je dlouhá 200 kilometrů a trvá kolem 6 hodin. Následně vás čekají další 2,5 hodiny chůze podél kolejí až do Agua Calientes.

Tip: Nezapomeňte si včas rezervovat ubytování v Agua Calientes. Je to malé městečko a ubytování se může dlouho dopředu vybookovat a v lepším případě tam zůstanou jen nekřesťansky drahé pokoje. Pokud chcete na Macchu Picchu sledovat východ slunce, musíte tam dorazit minimálně večer předem. Vyráží se brzy ráno (pěšky ve 4 ráno, pokud vezmete neméně předražený autobus, stačí až v 5 ráno) a první vlak do puebla dorazí až dávno poté. V noci vlaky nejezdí.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)