pátek 18. srpna 2017

Jak hledat levné letenky

Řada přátel se mě ptá, kam chodím na ty levné letenky... V prvé řadě je pro jejich nákup nutné si uvědomit, že tu samou letenku můžete koupit za různé ceny. Vezměme si jako příklad letenku Praha - Bangkok. Její normální cena je kolem 15.000 Kč. Těsně před sezónou a v sezóně může vystoupat i nad 20.000 Kč. V akci aerolinky ji často koupíte i za cenu kolem 10.000 Kč. V případě nějakého chybového tarifu se dostanete i na částky pod 5.000 Kč (to je ale dost výjimečné a hrozí riziko rušení takto vystavených letenek). A dále, letenka v ten samý okamžik může stát u jednoho prodejce 11.000 Kč a u druhého třeba 11.800 Kč.


Ceny letenek do vaší vysněné lokality je dobré průběžně sledovat. Ony se totiž často mění. Za tímto účelem můžete využít čtyři způsoby sledování cen:
a) stránky jednotlivých aerolinek + jejich newslettery
b) vyhledávače letenek
c) jednotlivé prodejce letenek
d) portály upozorňující na slevové akce a chybové tarify

A. Stránky leteckých společností
Základní možnost je procházet weby jednotlivých aerolinek. Vyhledat si na nich vaše požadované spojení a podívat se do kalendáře, na kolik to přijde při odletech ve vámi preferovaných dnech. Může být také užitečné se zaregistrovat k odběru newsletteru, který vás bude informovat o slevových akcích konkrétní aerolinky. Pro mě je to jedno z mála užitečných využití odběru newsletteru. Jinak pozor na to, že ne každá sleva se dostane do newsletteru. Naposledy jsem takto koupil letenky s Qatarem a AirAsia.B. Vyhledávače letenek
Když už víte, kdy chcete letět, mohou pomoci vyhledávače letenek. Ty prohledávají možnosti spojení u stovek leteckých společností a na vaše data hledají ty nejlevnější nabídky napříč různými prodejci. Sami letenky neprodávají.

Známé vyhledávače:
Azair - skvělý vyhledávač lowcostových letenek po Evropě (http://azair.cz).
Momondo (http://www.momondo.cz)
Skyscanner - Pro mě jednička pro vyhledávání letenek. Používám ho, když chci mít představu, jestli mezi těmi městy něco létá, jak často a kolik to asi stojí. (https://www.skyscanner.cz)
Kiwi - Podle mě dost přeceňovaný brněnský startup zaměřený na vyhledávání levných letenek, který upřednostňuje krkolomné kombinace nízkonákladovek před běžnými dopravci, kteří na stejné trase vyjdou levněji. Pro vyhledávání letů může posloužit jejich přehledná mapa (http://kiwi.com).
Flightics.com - česká služba orientující se na vyhledávání multicity letenek po Evropě. Je provázaná spolu s portálem obletsvet.cz (https://flightics.com/cs/).
Google Flights - I samotný Google umí vyhledávat a přes partnery rezervovat lety. Zatím mu ale nějak nemohu přijít na chuť (https://www.google.com/flights).

C. Prodejci letenek
Letenku můžete zakoupit u aerolinky samotné nebo u nějakého prodejce. Prodejci letenek mají také své vlastní newslettery a mnohdy mají i přehledné kalendáře, v kterých hned vidíte, na jaké dny platí ona akční cena. Dost často mají cenu letenky pod cenou samotné aerolinky a snaží se to si kompenzovat pomocí všemožných příplatků a poplatků. Koupit letenku u prodejců se ale vyplatí jen, když je cenový rozdíl vůči aerolince významný. V případě jakýchkoliv problémů nebo extra požadavků, vše musíte řešit přes jeden článek navíc a vše déle trvá. Navíc nesolidní prodejci si za normálně bezplatnou asistenci nechávají platit velké částky.

Známí prodejci:
Pelikán.cz - Velký český prodejce s telefonickou podporou. Má přehledné kalendáře, v kterých se snadno zjistí, v které dny platí slevové akce na letenky. Málokdy se vyplatí přes něj přímo kupovat letenku, protože akční letenky bývají u něj o 500 až 1000 Kč dražší než jinde (aspoň dle mých zkušeností). Plus účtují poplatek za platbu kartou. Super je česká telefonická podpora, ale pouze v pracovní době v pracovní dny a pár hodin přes sobotu (http://pelikan.cz).
StudentAgency - Jančurovy žluté autobusy prodávají i letenky. Obvykle mi u nich vycházely dost draze (https://www.studentagency.cz).
Letuška - Podobně jako předchozí. Jejich ceny bych za výhodné fakt neoznačil (http://letuska.cz).
Expedia - Jeden z největších světových prodejců letenek. Existuje několik mutací (např. .com a .de). Zkušenosti zákazníků s nimi se dost různí. Od velmi pozitivních až po velmi negativní (https://www.expedia.com).
Tripsta - Další velký světový hráč na poli prodeje letenek. Řešení problémů s nimi údajně není žádný med (http://www.tripsta.com).

D. Portály sledující slevové akce
V případě, že jste rozhodli začít více cestovat, je více než žádoucí průběžně sledovat akce a různé letecké errory. V tom vám pomůžou různé portály s tímto zaměřením. Řada z nich má také vlastní newslettery. Existují jich fakt mraky. Málokdy se jich ale vyplatí sledovat víc než takových deset. Nabídky se pak na nich opakují, jste zavaleni notifikacemi a spíš vám ta zajímavá akce unikne, než se prokoušete tím kvantem informací. Pokud to portál umožňuje, odebírejte jeho newsletter.

České:
CestujLevně.cz (+ fórum, e-mailové notifikace)
JAKnaLetenky.cz (+ newsletter 1x denně, mrtvé fórum)
HonzovyLetenky.cz (+ e-mailové notifikace)
AkčníLetenky.com (+ fórum)
ObleťSvět.cz - Český portál zaměřující se na multicity letenky po Evropě. Má období, kdy je aktivnější a kdy mlčí. Provázaný s vyhledávačem flightics.com.

Zahraniční
SecretFlying
Fly4free.com (+ e-mailové notifikace)

Za návštěvu stojí i fóra na těchto portálech, kde vám ostatní uživatelé s lecčím pomohou. Nutno ale dodat, že na informace k vízům nebo třeba k samotným tarifům letenek, je efektivnější a spolehlivější se ptát samotných ambasád, respektive aerolinek.

Bagan v Barmě (Myanmaru)

Kde koupit letenku?
Letenku samotnou si můžete koupit buď přímo u aerolinky nebo u dalších prodejců. V případě letenek evropských nízkonákladových společností, je volba jasná - vždy kupovat přímo u nich. Ostatní prodejci si k ceně letenek přidávají svou provizi a cena tak je v 99,9% případů vyšší. V případě exotičtějších destinací to už nemusí být pravidlem. U aerolinky z druhého konce světa např. nemusí jít zaplatit zahraniční kartou nebo se k platbě může připočítat nějaký poplatek. V tom případě výborně poslouží nějaký prověřený prodejce letenek.

U nenízkonákladových leteckých společností už takové striktní rovnítko neplatí. Osobně raději nakupuji na přímo u aerolinky. Líp se mi řeší dotazy, extra požadavky i případné problémy. Avšak letenky u prodejců bývají obvykle o pár procent levnější. Při nákupu je pak na zvážení, jestli se vám ušetřená pětistovka vyplatí i vzhledem k často chudšímu informačnímu servisu (placené notifikace o změnách apod.).

České portály sledující akční ceny letenek dost často odkazují na českého Pelikána. Ten má přehledné a srozumitelné kalendáře letů. To se musí nechat. Bohužel, dost často se mi stává, že zjistím, že je o 5% až 10% dražší, než když letenky najdu přímo. Když na něm vidím nabídku za 10.000 Kč, tuším, že ji Skyscannerem najdu aspoň o 500 Kč levnější. Ve výjimečných případech ale má přístup k akčním cenám, které všude jinde už expirovaly, nebo se ani jinde nedají najít (namátkou si vzpomínám na akci s Lufthansou do Mexika - všude jinde za 800 euro, u Pelikána za 350 euro).

Jak poznat solidního prodejce
Prodejců existuje dlouhý zástup. Před nákupem letenky u pro vás neznámého prodejce, je vhodné si ho prověřit na reference na internetu (např. vyhledat frázi "PRODEJCE reviews" nebo "PRODEJCE experience"). Dále by měl mít určitě telefonickou nebo aspoň e-mailovou podporu a na platební bráně důvěryhodný certifikát.

Z českých doporučuji Pelikán.cz (občas se na něm dá najít fakt dobrá akce pro opozdilce). Letušku a StudentAgency nebrat - obvykle jsou i o několik tisíc na letenku dražší!

Pozor na přestupy
Z Prahy se moc daleko bez přestupů nedostanete (a levně už vůbec ne). Proto, když letíte někam dál, pravděpodobně budete mít na letence aspoň jeden přestup. Když přestup máte na jedné letence, nic se neděje. Ručí za něj letecká společnost a v případě, že vám kvůli zpoždění uletí navazující spoj, musí vás poslat dalším letem zdarma. Ale jakmile si cestu složíte sami z několika letenek, jde to na vaše triko.

Po Evropě při složení několika letenek považuji jako minimum na bezpečný přestup 3,5 hodiny. To už je podle evropské legislativy za 3 hodinovou hranicí pro kompenzaci v případě zpoždění. Aerolinky ty kompenzace fakt nerady vyplácí a snaží se nemít zpoždění delší než ony zmíněné 3 hodiny. A kdyby ne, náhradní spoj vám zpětně pokryje kompenzace a většinou ještě něco málo zbude.

U letiště Milán Malpensa (MXP) je možné složený přestup na dvou letenkách zdarma pojistit u ViaMilano. Avšak další případnou letenku si musíte zaplatit ze svého a pojišťovna vám ji proplatí až zpětně. A taky pozor, Miláno nemá jen jedno letiště. Z Prahy nízkonákladovky létají na letiště Milán Bergamo (BGY), a na to se pojištění nevztahuje!


Můžu nastoupit později? (Stručně: NE!)
Pokud si koupíte letenku např. Brusel-Mnichov-Zanzibar, tak musíte nastoupit už v Bruselu, jinak všechny další segmenty včetně zpáteční cesty propadají. U zpáteční cesty zpravidla vystoupit v Mnichově můžete, ale neměli byste mít s sebou odbavené zavazadlo. Protože vám ho někdo musí vyndat, nedělají to rádi, neboť to znamená zdržení, a mohlo by vás zajímat, že to některé společnosti už zpoplatňují.

Počítejte se všemi náklady!
Na závěr, vždy počítejte s celkovými náklady a nedívejte se jen na cenu letenky. Mnohdy sice dražší letenka, za to s lepšími časy, dokáže uspořit tisíce. Na co je mi přílet v noci, když z města nic neuvidím a zaplatím jen noc v hotelu navíc? V dražších zemích (např. Norsko nebo Švýcarsko) to totiž cenou letenky obvykle jen začíná. Musíte připočíst dopravu z letiště do centra (např. u Londýna 10 GBP za vlak jedním směrem), ubytování na daný počet nocí (např. ve Skandinávii od 70 EUR za pokoj a noc) a stravování a vstupy na místě.

Tip: Jeden levný eurovíkend v západní Evropě vychází od 80 euro na osobu ;-)
V kalkulaci letenka za 40 €, levné ubytování za 25-30 €/noc, jídlo a suvenýry na místě 10-20 €, MHD 5-10 € + bageta z letištní Bily jako oběd s sebou (50-60 Kč). Pokud máte doma volný gauč, můžete něco ušetřit ubytováním přes couchsurfing. Bohužel, v žádaných městech plných turistů bývá složité sehnat hostitele.

Děkuji, že jste dočetli až sem. Můžete pokračovat na druhý díl, v kterém vás provedu nejčastějšími úskalími levných letenek (vlastně nejen těch levných).

Líbí se ti tento článek? Přečti si i jiné na tomto webu, sdílej ho, staň se fanouškem facebookové stránky, sleduj Instagram nebo vypni adblock a klikni podle své chuti.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)