neděle 25. června 2017

Jak získat ruské vízum

Pro svou červencovou cestu do Ruska jsem potřeboval získat vízum. Získání víza do Ruska je jedna z nejvíce byrokratických procedur, která mě zatím během cestování potkala. 


Webové stránky VFS Global pro Českou republiku (vízových center)

UPDATE 2019: Podle posledních informací se již neobejdete bez služeb vízového centra (+700 Kč)!

Než začnete, podívejte se, jaký typ víza potřebujete pro svou cestu. V mém případě jsem žádal o asi nejběžnější typ víza - turistické jednovstupové.

Ruské vízum vám může za úplatu zařídit specializovaná agentura či můžete jít do jednoho z vízových center v Praze, Brně nebo Karlových Varech. Jejich návštěva je však zpoplatněna 700 Kč. Cena za vyřízení víza u agentur se liší. Zpravidla se však cena turistického víza zprostředkovaného agenturou pohybuje mezi 2000 až 3000 Kč. To už není moc levné cestování, že?

NEBO také můžete navštívit ruský konzulát / ambasádu. Jeho návštěva je zdarma a za vízum zaplatíte celkem necelých 1500 Kč.

Jak si vyřídit ruské vízum svépomocí?
1. O Ruské vízum můžete požádat na:
 • konzulárním oddělení Ruského velvyslanectví v Praze (Korunovační 1097/34, 160 00 Praha 6),
 • Ruském konzulátu v Brně (Hlinky 58/142b, 603 00 Brno-střed),
 • Ruském konzulátu v Karlových Varech (Petra Velikého 974/18, 360 01 Karlovy Vary).
Na konzulátu v Brně, bohužel nemůžete požádat o turistické vízum. V Karlových Varech by mělo stačit pouze přijít v pracovních hodinách. V Praze se musíte objednat. Na každý den se může objednat jen jeden žadatel, a to na jedenáctou hodinu. Žadatel navíc může požádat pouze o vízum pro jednu osobu.

2. Sice o ruské vízum můžete požádat nejdříve tři měsíce před cestou, avšak to nevadí tomu, abyste si ve formuláře včas rezervovali schůzku na konzulárním oddělení. Z mé vlastní zkušenosti vím, že termín nejbližších schůzek není dříve než za 2 měsíce od aktuálního data a nabízí se asi 40 denní období dat možných schůzek.

3. Nyní, když máte termín schůzky, můžete si připravit dokumenty potřebné pro udělení víza:
 • Zajistěte si ubytování (nebo aspoň rezervace) - potřebujete ho uvést do turistického voucheru.
 • Pas s platností alespoň půl roku po době návratu z Ruska a jednou volnou dvojstránkou
 • Zvací dopis / turistický voucher - možné vyřídit online, představuje investici několika set korun. Některé lepší hotely ho poskytnou zdarma. Sám jsem použil online službu 1852 Boutique Hotelu, který zařídí voucher za 900 rublů (cca 350 Kč). Stále je to levnější než všechny české služby.
 • Potvrzení o cestovním pojištěním platném na území Ruské federace - nestačí mít jen uzavřené cestovní pojištění, ale od jeho provozovatele je nutné získat potvrzení v angličtině nebo ruštině o tom, že platí i v Rusku. Cestovní pojištění mám k účtu u České spořitelny. To pro tyto účely bohatě stačí. Pouze je potřeba dojít si na pobočku a požádat je o potvrzení v angličtině pro ruské vízum. Mají na to speciální formulář.

  Tip: Nechcete-li zbytečně provokovat, dojděte si pro čerstvé potvrzení pár dnů před datem Vaší schůzky na konzulárním oddělení.
 • Kopii dvojstránky pasu s osobními údaji
 • Vyplňte vízovou anketu - musíte do ní vyplnit města, která chcete navštívit, číslo turistického voucheru, informace o cestovním pojištění a vybrat místo, kde požádáte o vízum (tj. konzulát nebo vízové centrum).
 • Vytiskněte PDFko s žádostí o vízum - jsou to dvě stránky. Tu první ještě potřebujete podepsat a doplnit datum.
 • Pasové fotografie - sežeňte si několik různých fotografií pasového formátu (3,5 x 4,5 cm), které nejsou starší než půl roku. Z osobních zkušeností vím, že na fotografie jsou dost vybíraví a jsou schopni na včerejší fotografii říkat, že na ní vypadáte moc mladě. Plus si nezapomeňte tyčinkové lepidlo, abyste schválenou fotografii mohli nalepit na žádost (v mém případě bylo k dispozici erární lepidlo, ale příliš bych se na to nespoléhal).
4. Nyní jste připraveni a můžete jít na schůzku.

Jak probíhá schůzka?
Na schůzku přijďte včas. Konzulární oddělení se nachází v Korunovační 1097/34 na Praze 6 nedaleko stadionu Sparty. Před vstupem na konzulární oddělení se nachází branka. Do ní Vás musí pustit zřízenec. Před vstupem do budovy následuje kontrola a projití bezpečnostním rámem. Nic moc se extra neřeší, jen si musíte odložit zavazadlo a mobil, které dostanete za chvíli nazpátky.

Tip: Na konzulárním oddělení všichni zarytě mluví jen a jen rusky. Dost pomůže, když si e-mail s pozvánkou vytisknete a vezmete s sebou. Nebo si s sebou vezměte jako doprovod rodiče nebo prarodiče, kteří mluví rusky. Dost to pomůže.

Protože jste objednání, nemusíte si brát lístek s pořadovým číslem a rovnou Vás pošlou k okýnku (v mém případě č. 3). Tam odevzdáte všechny dokumenty a rovněž tam zanecháte pas. Pošlou Vás do vedlejšího okénka zaplatit vízový poplatek (u jednovstupového turistického víza se standardní 10 denní lhůtou se jedná o 1020 Kč). Dostanete stvrzenku. Tu si dobře uchovejte. S tou si přijdete vyzvednout Vaše vízum.

Za 10 dnů si smíte dojít vyzvednout vízum Vy nebo Váš rodinný příslušník. Opět v 11 hodin. Jinak otevírací hodiny konzulárního oddělení jsou 9 až 12 hodin od pondělí do pátku.

Samotný prostor konzulárního oddělení na mě působil jako pošta, všude jsou jen výdejní okénka, pracovnice mluví do nepříliš kvalitního repráčku, který zní jako na nádraží. V létě je tam nepříjemné teplo, protože část přední stěny je prosklená a prostor je bez klimatizace. K tomu, jak už jsem jednou zmínil, všichni mluví výhradně rusky a jsou asi tak ochotní, jak si běžný Čech představuje ruského úředníka.

Nemohu potvrdit řadu internetových příspěvků, že u ruského víza je podstatné jen datum příjezdu do Ruské federace a navzdory uvedenému datu odjezdu dostanete vízum automaticky na 30 dní. V mém vízu je jasně vyznačeno i datum odjezdu, které jsem uvedl v žádosti o vízum.

Příklad víza

Náklady:
Turistický voucher ... 900 RUB
Vízový poplatek ... 1020 Kč
2 cesty do centra Prahy v běžné pracovní době ... ???
Celkem ... cca 1500 Kč

Uvedený způsob můžu doporučit jen lidem z Prahy nebo Karlových Varů, kteří mají čas jít na ambasádu osobně v době úředních hodin. Dokáže uspořit i několik tisíc korun.

23 komentářů:

 1. Děkuji Michale tvé řádky mi velmi pomohly.Mám manželku Rusku a musim si každý rok vyřídit vizum.Vloni jsem vyrizoval v Brně za cca 2100,-Pozvaní mi muze napsat tady,ale me mamce už ne.Využiji i odkaz na hotel,díky Vláďa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, mohl bych se Vás zeptat, jak má vypadat pozvání? Mám přítelkyni z Ruska, která by mi ho zde v ČR mohla napsat.

   Vymazat
  2. Dobrý den,
   mohu se zeptat, jak má vypadat pozvání, případně kde sehnat nějaký vzor? Mám přítelkyni z Ruska, která by mi ho mohla tady napsat.

   Vymazat
  3. Dobrý den, předně zvrací dopis je mírně zavádějící označení, které se používá pro turistický voucher. Mohou ho vydávat jen pověřené instituce. Fyzická osoba ho jednoduše napsat nemůže. Oba dva byste museli prokazovat výši svých prostředků apod.

   Vymazat
 2. Děkuji za předchozí řádky, aktuálně řeším vízum a zvací dopis pro rodiče v rámci jejich dovolené v Petrohradě. Možná hloupá otázka, ale zeptám se, abych nic nepodcenila. Odkaz na hotel lze využít i v případě, že nemám v plánu ubytování v něm? Děkuji, Petra K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tímto způsobem jsem ho využil. Takže klidně využijte i bez pobytu v onom hotelu. Pokud budete mít ubytování v nějakém lepším hotelu, můžete zkusit, jestli vám turistický voucher / zvací dopis nevyřídí oni a zdarma. Ty lepší to občas dělají.

   Vymazat
  2. Dobrý den,
   chtěla bych se zeptat, zda se do formuláře 1852 Boutique Hotelu má vyplňovat jméno a adresa naší skutečné rezervace, nebo se má nechat předepsaný název a adresa 1852 Boutique Hotelu byť v něm nebudu ubytovaná?
   A v druhé otázce bych se jen chtěla doptat. Při návštěvě dvou míst (Petrohrad i Moskva), je zapotřebí v tomto formuláři vypsat obě města, je to tak, že?
   Omlouvám se, za možná jasné otázky, ale chci se ujistit, než podniknu další kroky. Děkuji.

   Vymazat
  3. Samozřejmě musíte tam vyplnit Vaše ubytování, pokud nebydlíte v Boutique Hotelu a všechny Vaše zastávky v Rusku. Oni to tam dost berou vážně. Ani nevyhazovat orazítkované leletenky. Chtěli ji vidět po mně v Petrohradu, když jsem se tam přesunul z Moskvy.

   Vymazat
 3. Zdravim Michal,
  prave riesim visa do Ruska, zahadou vsak stale ostava otazka hotelovej rezervacie. Kedze pre mna to bude jednodnovy trip, hotel vobec nepotrebujem. Napriek tomu, musim mat nejaku hotelovu rezervaciu? Alebo mi staci voucher v Butique hotel? Vrela vdaka za info;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavá otázka. Díval jsem se teď na můj turistický voucher - na něj chtěli uvést města, která navštívím a v nich název ubytovacího zařízení. V samotné žádosti o vízum se už uváděl pouze itinerář.

   Podle webu na výlet do 24 hodin nepotřebuje žádné vízum, pokud NEOPUSTÍTE prostor letiště. Jinak si musíte obstarat vízum. V tomto případě by stačilo i tzv. tranzitní, ale při jeho zařizování nevidím žádný rozdíl v náročnosti na jeho vyřízení nebo v nižší ceně (info např. zde https://www.studentagency.cz/sluzby/viza/rusko).

   Bude lepší se podrobně doptat na ambasádě nebo na cestovatelském fóru, kde mají lidé zkušenosti s jednodenní návštěvou Ruska.

   Vymazat
 4. Podle mě je nejjednodušší cesta k vízu přes služby, jako je tato: http://vhs-czech.com/ ušetříte čas, který místo toho můžete odpracovat a také zbytečné otravování a lítání po úřadech...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už je na prioritách a možnostech každého z nás. Pokud si kvůli tomu nemusíte brát dovolenou a dělat si extra výlet do Prahy, může se to vyplatit zajít si na ambasádu sám. Dovedu si představit, že toto řešení udělá radost nejen studentům a pracovníkům v okolí Sparty.

   Vymazat
  2. vzhledem k pozvani (cca 400), avizovanemu poplatku za podani zadosti o vizum (700) a cene za zpracovani (1020) se cena skoro rovna cene agentur (2120 vs 2440).

   Vymazat
  3. Pokud se dokážete vyhnout využití služeb vízového centra, vychází to aspoň o 700 levněji a o tom primárně je tento článek.

   Vymazat
 5. Michale, chceme jet do Ruska s kamarádem na kolech. Transibiřskou až do Vladivostoku a cestou zpět zastávky v městech při železnici. Chtěli bychom tak na osm měsíců. Jak je to reálné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem v Rusku týden, tak moc neporadím. Nicméně platnost turistického víza je jen 30 dnů. Bude dobré se informovat u ruské strany, zda a jak jde pobývat v RF za tímto účelem 8 měsíců.

   Vymazat
 6. Ahoj Michale, velmi užitečné informace pro ty kteří chtějí cestovat do Ruska. Ale.. Mám přítelkyni z Ruska, tedy opačný případ. Nevíš náhodou jakou proceduru musí absolvovat aby mohla cestovat sem? Moc by mi ta informace pomohla, děkuji!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkušenosti nemám. Pravděpodobně bude potřebovat Schengenské vízum, a to je stejné pro celou EU.

   Vymazat
 7. Dnes (21. 2. 2019) jsem se pokusil zabookovat termín návštěvy přímo na Ruském konzulátu. Pro jednotlivce to podle popisu na jejich webu sice možné je (cestovní kanceláře a agentury a firmy musí povinně přes vízové centrum, tedy +700 Kč), ale nabídlo mi to jediný volný termín 22. 4. 2019, což by bylo vzhledem k termínu naší cesty s odřenýma ušima, ale dostačující. Protože ale cestuji se svojí ženou a na pohovor berou pouze jednoho člověka za den, pokusil jsem se booknout ještě termín pro ni. A na to už systém žádný volný termín nenašel. Takže v reálu tuto cestu považuji sice za teoreticky možnou, ale reálně skoro nepoužitelnou. Přes agenturu je to cesta relativně pohodlná (vyzkoušeno minulý rok), ale zkásnou vás o 700 Kč za každou osobu a je to relativně za nic. De fakto jenom dají váš pas se žádostí do obálky, odnesou na konzulát a pak přinesou zpátky (pošlou SMS). Do vízového centra musíte jít 2x (akceptují plnou moc za jinou osobu nebo potvrzení, že se jedná o rodinné příslušníky).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě o těchto obtížích píšu. Mimoto někteří cestovatelé už deklarovali, že konzulární oddělení už neuděluje víza. Je to doplněno červeně v úvodu článku. Podle drbů se snad už zvažuje zavedení e-visa. Ale to je v rámci let.

   Vymazat
 8. Zdravím,
  chtěli bychom jet do Ruska na týden, a sice vylézt při tom Elbrus. Bydlet budeme jen ve stanech. Jak tedy řešit voucher? Díky moc předem za odpověď

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Netuším. To je otázka spíš pro horolezce. Třeba poradí na HedvabnaStezka.cz

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář :-)