neděle 2. dubna 2017

Zvíkov

Sobotního krásného počasí jsme využili pro vyvezení hafanů na výlet k hradu Zvíkov. Hrad pochází z 13. století. Byl postaven za vlády krále Přemysla Otakara I. Leží nad vodní nádrží Orlík na soutoky řeky Vltava a Otava. Říká se, že než byl postaven Karlštejn, byly na Zvíkově  uchovávány korunovační klenoty.


Z Prahy je to tam přibližně 100 kilometrů a cesta autem zabere necelé dvě hodiny. Přístup k hradu Zvíkov je přes obec Zvíkovské podhradí. Pro odstavení auta je určeno parkoviště v blízkosti hradu. Je placené a stojí 50 Kč bez omezení času.

Z parkoviště k hradu je to přibližně 500 metrů pěšky. Přistupuje se k němu přes kamenný ostroh skrz Píseckou bránu, s kterou sousedí věž hláska. V letní sezóně je možný vstup do areálu hradu až do 22 hodin.

Hrad Zvíkov

Platí se až za vstup do královského paláce. Vstupné je 70 Kč. Prohlídka probíhá bez průvodce. V dubnu je palác otevřen od 9:30 do 15:30 (více informací). Prohlídka mi trvala asi 40 minut včetně focení a čtení popisků.

Na samotné návštěvě hradu mě překvapilo, na tento měsíc až překvapivě nabyté parkoviště. Na hradě zrovna probíhala nějaká svatba. Podle mě je nejlepší část prohlídky výhled z hradní věže. Nejhezčí prostory na Zvíkově jsou malovaný taneční sál a korunovační kaple. Uvnitř hradu nečeká bohatý mobiliář, ačkoliv v některých místnostech je několik kusů původního nábytku. Zejména v horním patře je i několik dřívějších místností, nyní venkovních prostorů bez střechy.

Korunovační sál

Nádherný pohled na hrad Zvíkov nabízí vyhlídka z protějšího břehu od obce Varta. Cesta tam je dlouhá 11 kilometrů a téměř k vyhlídce je možné dojet i automobilem, ačkoliv je nutné počítat s velmi úzkou silnicí s poetickým názvem 12120A široké tak akorát pro jedno jediné auto. Pěšina k vyhlídce není rozhodně vhodná pro vysoké podpatky ani lidi trpící závratí.

Výhled na Zvíkov


Náklady:
Parkovné ... 50 Kč
Vstupné ... 70 Kč

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)