sobota 2. září 2017

Drážďany aneb Pražák na Pražské ulici

Do Drážďan jsem jel něco nakoupit a trochu si odpočinout. Jak se s nákupy znám, tak jsem si vzal s sebou jen malý ruksáček. Takový ten tip, do které se vejde jen 1,5 litrová PETka s vodou, mikina a malá sváča.


Upozornění: V tomto článku je uveřejněn svébytný názor autora článku v souvislosti s právem na svobodu projevu z článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv. S objektivní realitou se nemusí shodovat.

Pokračuji v duchu ultra lowcostu, neboť dopravné mě vyšlo jen na 219 Kč. To se mi na začátku srpna na Slevomatu sešlo spoustu korunek v podobě kreditů, o půlnoci procházely a já řešil co s nimi. Nakonec jsem investoval těch 170 kreditů do zájezdu do Drážďan. V té nižší cenové kategorii moc výběr nebyl a někam dál bych sice rád, ale ne za cenu 10 hodin v autobuse a dvou tisíc pryč z peněženky. Tady mě zaujala i nástupní lokalita Praha Strašnice, kterou mám dvacet minut přímým autobusem přímo od domu.

Pronajatý autobus jednou cestovní agenturou z Prahy Strašnice, za který se tak stydí, že kvůli její fotce vyhrožovala soudy mně, jejími slovy bezvýznamnému bloggeru s pagerankem nula.


Když se přiblížil den odjezdu, vše jsem si sbalil, vzal nějaká eura a šel spát. Ráno mě čekala ranní šichta. Vstát v půl sedmé, vyvenčit hafana a nějak se dopravit na místo odjezdu. Prázdninové jízdní řady a časný čas odjezdu (8h) mi trochu zkazily radost, protože to znamenalo odjíždět 50 minut před odjezdem a já ráno o víkendu tak rád spím...

Autobus dorazil na místo včas. Průvodce mluvil špatně česky, ale na nástup do autobusu to nevadilo. V autobusu jsem vyfasoval jednu dvojsedačku jen pro sebe, což se hodilo, protože rozestupy mezi sedačkami byli fakt na hranici bídy. Zde by nepomohlo ani vyhodit jednu řadu sedaček, spíš by byla potřeba vyhodit aspoň dvě. S CK >> CENZURA << raději na delší cestu ne.

Ráno bylo zamračeno jako před deštěm. Během cesty jsme se dešti úspěšně vyhýbaly, jen všude bylo mlžno a z nízkých mraků vykukovalo České středohoří. Až před Drážďany teprve kapky začaly lemovat čelní sklo. A jako na potvoru přímo v Drážďanech pár kilometrů před sjezdem jsme uvízli v koloně. Řidič si to pokojně stál v pravém pruhu, který jel aspoň pětkrát pomaleji než ten levý a pokojně se nechal předjíždět dodávkami i autobusy zleva. Díky tomu jsme do centra dorazili o tři čtvrtě hodiny později, než jsme museli.

Průvodce pár metrů před vystoupením z autobusu něco povídal o Drážďanech, jejich obchodech a tak. Jeho čeština pro mě byla tak náročná k porozumění, že mi to, co říkal, šlo jedním uchem dovnitř a druhým ven. Naštěstí jsem už v Drážďanech párkrát byl a nemusel jsem s ním jít, aby mi ukázal, kde jsou dobrá místa. Hned jsem se odpojil od skupiny, v dešti proběhl Zwingerem a zahučel do nedalekého OC Altmarkt. Tam jsem proběhl obchody a podíval se na ceny.

Deštivá Prager Straße

Pak jsem se přesunul k Primarku. Vím klišé, Češi tam táhnou jako stádo pakoní k napajedlu. 90% autobusu pak mělo ruce plné papírových tašek z Primarku. Já tam šel na jistotu. Primark je u mě zatím jediným místem, odkud mi padnou kalhoty a vydrží déle jak čtvrt roku. Ty z loňských vánočních nákupů se už začaly rozpadat, tak jsem si došel pro nové. Zkusil jsem různé značk, vysloveně si pamatuji LeeCooper, z obchodních řetězců mi jako jediný seděl střih Regular z C&A, ale vydrží tak tři měsíce a cena nic moc. Tady mám za 7 € kalhoty, co vydrží půl roku. Vzal jsem i pár ponožek.Zavítal jsem i do TK MAXX. S boty mívám velké problémy vůbec něco vybrat. Tady se mi to potvrdilo. Sice regál plný bot, ale ani jedny mi buď neseděly nebo mě nenadchly. Ještě jsem se zastavil v OC Karstadt. Nic jsem si tam nevybral. Na můj vkus příliš luxusní a plné pro mě nezajímavých věcí. Jako na jednom z mála míst v Drážďanech se zde dá využít záchod bezplatně. Sice je tam stoleček s mističkou a cedulí 0,50 €, ale nikdo u něj není. Drobné jsem neměl, tak jsem mističku nechal být.

Následoval návrat do Altmarktu. Tam jsem si dal batoh do skříňky (kupodivu uschování je totálně zdarma a digitální zámek nevyžaduje ani minci jako zálohu) a začal nakupovat. Prošel jsem pár obchodů a došel si pro předem vyhlídnuté zboží. V REWE jsem si koupil svačinu s sebou. A nenormálním psům domů koupil dvacetidekové sáčky haribáků poněkud překvapivě v drogerii Rossmann v akci za 0,69 €.

Zdravím od Zwingeru. Počasí se kompletně proměnilo na druhou stranu.

Mezitím se počasí změnilo a v Drážďanech nastal krásný letní den s modrou oblohou bez jediného mráčku. Tak jsem zbylého času využil k prohlídce Drážďan. Prošel jsem Zwingerem, kolem zámku, Katholische Hofkirshe, Frauen Kirsche až k terasám u Albertina, z kterých je pěkný výhled na Labe. Ve Frauenkirsche jsem se podíval i do katakomb. Zvláštní to místo. To tam zbylo po vybombardování kostela během druhé světové války. Prakticky celý ho Němci vybudovali od znovu. V boční místnosti katakomb tomu byla věnovaná výstava. Některé předměty mi připomínaly ty z Hirošimy. Byly podobným způsobem poničené a spečené k sobě. Zvláštní ironie.

Residenzschloss

Oltář ve Frauenkirche. U vstupu cedulky s přeškrtnutým foťákem, ale všichni tam stejně fotili, tak jsem se přidal taky, protože už nebudu znovu trpět kvůli své čestnosti a dodržování pravidel, když na ně všichni kašlou.

Na Drážďanech mě především překvapily ceny. Znám je především z tamějších vánočních trhů. Teď jsem si všímal i dalších cen. Oblečení stejné, ne-li levnější, boty stejné nebo o trochu dražší, jídla v restauracích v obchodních centrech mezi 3,5 až 8 €, potraviny v supermarketu ve většině případů mírně levnější s výjimkou některých druhů ovoce a pečiva. Aspoň ten můj mix. Pak nemějte rádi Prahu a její ceny na steroidech. Jen ty goretexové boty jsem tam nekoupil. Ty vyjdou levněji u nás (nebo v Německu neumím najít ten správný obchod).

Zastávka na benzínce a v dálce hrad Trosky s Babou a Pannou

V 18 hodin už mě u opery čekal autobus na cestu zpět do Prahy. Během zpáteční cesty se nic zajímavého nestalo. Snad jen, že ta samá krajina, co byla předtím zahalena v mlze a oblacích, teď byla osvícena pomalu zapadajícím sluncem. V Praze jsem vystoupil z autobusu, počkal pár minut na městský autobus a za 20 minut byl doma.

Tip:
Přečtěte si základní informace o nakupování v Drážďanech.

Náklady:
Jízdenka s >> CENZURA << ... 219 Kč (+ 170 kreditů)

Jak se sejde pár kreditů na Slevomatu

Článek upraven na přání pana Davida CENZURA. Níže přiklidám redigovanou verzi jeho e-mailu. Pokud se někdo chce dozvědět jméno oné cestovní agentury, která takto vyhrožuje, nechť mi napíše. Po zralé úvaze mu její jméno případně poskytnu.

Vážený pane Michale,
kontaktujeme Vás ohledně Vašeho článku, který jste uveřejnil na Vašem blogu. Rádi bychom Vás upozornili, že článek vzhledem k tomu že obsahuje fotografie našeho najatého dopravce s nesprávným popisem (autobus CENZURA) je v rozporu s autorskými právy. Nejenže nemáte souhlas majitele vozidla s uveřejňováním fotografie autobusu s SPZ vozidla, ale taky jej popisujete nesprávným způsobem, že se jedná o náš vlastní autobus, což není samozřejmě pravda a najatý byl výjimečně, protože máme vlastní autobusy. Nicméně odpovídal standardům a stářím maximálně do 5 ti let, čímž se může chlubit málokterá cestovní kancelář v České republice, kde průměrné stáří vozového parku je 9 let. Dále jsme nezaznamenali ani žádost o to, zda-li souhlasíme aby Ve Vašem článku byl použit název naší cestovní agentury, což samozřejmě potřebujete, pokud v nějakém článku použijete název společnosti. V žádném případě, Vám nemůžeme zakazovat umístit recenzi na místo k tomu určené (což jste využil na Slevomat.cz) ale v případě článku, který slouží ke komerčním účelům (počet reklam na blogu) zásadně nesouhlasíme aby naše společnost v takovém článku figurovala. Tímto Vás žádáme k okamžitému odstranění článku, či minimálně k odstranění fotografie autobusu a také veškerých názvů a pojmenování naší cestovní agentury. Dále bych Vás rád upozornil, že se nechceme spojovat s článkem, ve kterém je spousta gramatických chyb. Tento článek nás poškozuje a je nepravdivý, vzhledem k nejlepšímu hodnocení v České republice je vidět, že si na hodnocení a spokojenosti klienta zakládáme a věříme, že s lepší cestovní agenturou a navíc zakoupenou přes slevový portál byste do Drážďan nejel. V případě, že článek nebude opraven, budeme nuceni celou záležitost řešit právní cestou.

Děkujeme za pochopení

David CENZURA
CENZURA s.r.o. - CA CENZURA

S pozdravem
David CENZURA

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)