neděle 12. února 2017

Maroko: 10 dní do odletu

Čas utíká jako voda a už jen 10 dní mi zbývá do odletu do Maroka. Aktuálně tam mají polojasno, místy přeháňky, s teplotami kolem 20°C přes den a 8°C vnoci.


Letenky naštěstí už mám dávno nakoupené za bratru 150 €. Mohlo to být i levněji, vzít březnový termín, na který mám už pár jiných akcí. Svým způsobem možná i bláznivějších.

Vzhledem k tomu, že z Prahy nelétá žádný přímý ani cenově dostupný let, poskládal jsem si vlastní letenku přes Londýn. Tam se na cestě tam zastavím na půl dne (přes 10 hodin) a už mám vybraná muzea, které budu chtít navštívit (ty jsou tam totiž zdarma). Láká mě Britské muzeum a V&A Museum. Na cestu do a z centra Londýna mám koupený vlak ve vánoční akci za 8 liber jedna cesta.

British Museum, zdroj: pexels.com

3 ze 4 letů letím s Ryanairem a jeden s Easyjetem, tak doufám, že mě na tak dlouhé cestě ty nízkonákladovky nezahubí. Snad to nebude horší než cesta po D1.

V Maroku už mám rezervované ubytování s Bookingem.com na všechny noci. Ubytování ve vnitrozemí Maroka vychází cenově velmi rozumně (klidně i kolem 300 Kč na noc za jednolůžkový pokoj). Na pobřeží v Casablance a Rabatu je situace horší (kolem 900 Kč na pokoj a noc).

Sahara, zdroj: pexels.com

Do Fesu přiletím po desáté večer a z letiště potřebuji sehnat taxík nebo autobus do centra. Vzhledem k tomu, že letiště ve Fesu je od Fesu docela hodně vzdálené, bude taxi nutnost.

Na můj necelý týden v Maroku mám už vymyšlený program. Nejdříve Fes, pak Meknés, Rabat, Casablanca a nakonec Marrakéš spolu s jednodenním výlet ke Cascades do Ouzud (vodopádům v podhůří Atlasu).

Nazpátek letím s kombinací Ryanir a Easyjet přes Londýn. Na přestup budu mít 3,5 hodiny. Doufám, že to bude stačit. Přinejhorším budu mít opravdu královský čas na nákupy v Londýně...

Prodejní web ONCF (marockých drah). Všimněte si, je jen ve francouzštině a sice umožňuje koupit lístky, ale ne ze zahraničí. Myslím, že někdo konečně překonal i České dráhy! Ale asi bych měl být rád, že web není jen v arabštině.

V rámci plánování výletu trochu kazí radost nemožnost si koupit dopředu jízdenky na marocké vlaky u ONCF. Sice je to už několik let možné, ale jen pro držitele marockých platebních karet. V opačném případě končí pokus o nákup jízdenek chybou. Navíc web marockého Telecomu, který tuto službu zaštiťuje je minimálně z České republiky nedostupný.

Duolingo

Vzhledem k tomu, že v Maroku se mluví arabsky a v lepším případě francouzsky, trávím volné chvíle učením se francouzštiny v Duolingu. Bojour, je m'apelle Michal.

Na tento výlet se chci sbalit opravdu úsporně - pouze do příručního zavazadla. Vzhledem k použitým leteckým společnostem je to rovnou nutnost. Beru PDF průvodce, mapy Maroka v mobilu, několik triček, foťák, powerbanku, drogerii, karty a pas.

Selfie tyčka

 V rámci příprav jsem se uvolil a objednal tu protivnou hipsterskou selfie tyčku, abych určitě později zjistil, že je to zbytečný krám a zátěž v baťohu.

Ještě mi zbývá se zaregistrovat do Drozda, udělat finanční optimalizaci (sorry jako, Česká spořitelno, ale dělat s tebou výběry z bankomatu nebudu ani v Londýně, ani v Maroku) a check-iny pro Ryanair těsně před odletem (Easyjet už checkin umožnil) a udělat si svůj must have seznam aplikací pro pohodlnou cestu Marokem.

Když čas dovolí, taky si udělám bleskový průzkum místních marockých zákonů a pravidel, abych něco omylem neporušil...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)