neděle 11. prosince 2016

Cestovatelský rok 2016

Rok 2016 byl plný cestování, ač jsem o tom na jeho začátku neměl ani tušení, kolik ho bude. Začal nenápadně akcí s Flixbusem aneb 9,99 € za jednu jízdu.

V dubnu mě čekal výlet do Japonska za rozkvetlými třešněmi, pak následovala řada menších výletů autobusem, akční letenka do Londýna nakonec výlet do Thajska, kde jsem pozdravil kamarádku z Japonska. To vše jsem v listopadu korunoval skokem do Dublinu s Ryanairem a prosincovými výlety na adventní trhy.

Chrám v Nikkó

Podle flightdiary.net jsem letos měl 15 letů (12 mezinárodních a 3 domácí v Thajsku), nalétal jsem 50.419 km (což 1,3x kolem Země) a v letadle strávil 72 hodin 45 minut. Na začátku května jsem se s Emirates proletěl i největším letadlem světa, Airbusem A380. Po japonských a dubajských mrakodrapech se mi ani nezdál nějak velký.

Letecká společnost, co mě příjemně překvapila byla Thai Smile při 1:10 dlouhém letu z Chiang Mai do Bangkoku. Obsluhovaly opravdu usměvavé letušky, jak název napovídá, navzdory tomu, že Thai Smile je nízkonákladovka, čekal mě na palubě sendvič a lahev vody. To vše za 800 Kč, k tomu přílet na ne-lowcostové letiště, odkud jezdí vlak až do centra (Bangkok má totiž letiště dvě). Naopak mě dost zklamaly Turkish Airlines na zpáteční cestě z Istanbulu do Prahy. Změnily gate a v letadle ani nebyly obrazovky.

Můj nejlevnější výlet byl do Drážďan za 249 Kč.

Nejdelší jízdu autobusem letos vede cesta do zábavního parku EuropaPark u francouzských hranic se svými 620 kilometry a asi 8 hodinami v autobuse, protože ty autobusy firem ze Slevomatu jezdívají taaaaak pomalu a často zastavují a dělají čůrající pauzy.

Zábavní park Europa-Park (ti delfíni jsou jen sochy)


Mezi letos navštívené země patří Rakousko, Německo, Maďarsko, Polsko, Velká Británie, Irsko, Turecko, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Japonsko, Slovensko (pouze tranzit).

Nejzajímavější místa letos navštívené:
  • památky UNESCO v Nikkó,
  • památky UNESCO v Kjótu a v Naře,
  • ostrov Mijadžima u Hirošimy,
  • nejvyšší mrakodrap na světě Burj Khalifa,
  • město Krakow,
  • megality v Stonehenge,
  • ostrovy Phi Phi a pláže na Krabi,
  • památky UNESCO v Ayutthaye,
  • chrámy a sloni v Chiang Mai.

Západ slunce nad tórí chrámu Itsukushima na ostrově Miyajima

 Nejhorší počasí mě potkalo v Budapešti. Jel jsem tam splnit si svůj sen a podívat se na Red Bull Air Race. Celý víkend propršel, kvalifikace byla zrušena, zkrácený závod se nakonec odlétl během chvíle kdy na pár okamžiků se utišil vítr a přestal déšť. Budapešť také nominuji na cenu za nejošklivější metro. Jejich nejdelší modrá linka vypadá dost nevkusně.

Chrám Hagia Sofia v Istanbulu

Nejvíc adrenalinu jsem zažil v Istanbulu během turistického scamu, který jsem zažil, protože jsem se nechtěl chovat jako odměřený Evropan.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)