středa 12. října 2016

3, 2, 1 a je tu asijské dobrodržství!

Drazí přátelé, fanoušci a známí, již brzy odstartuje mé další dobrodružství. Za necelých 10 dní nasedám do letadla směr jihovýchodní Asie. Čeká mě mezipřistání v Istanbulu, kde se pokusím sehnat sandály a kraťasy s kapsami vhodnými do města. Z těch co mám teď vyndá obsah kapes i zfetovaný kapsář amatér a já nebudu o ničem. Zatím si připadám jako v písničce od Kabátů, jen sháním letní ohoz.


Istanbul
Potom mě čeká 9 a 1/4 hodiny a vystoupím v Bangkoku, kde mě čeká vlhká a horká facka a jak věřím přelom období dešťů a sucha. O Thajsku se říká spousta věcí. Dnes mi řekla kamarádka, že je špinavý, všeobecně se říká, že je přelidněný a má neskutečné dopravní zácpy. Říká se, že Thajsko je země úsměvů, že turistům s oblibou strkají do kufrů balíčky s bílým práškem a také, že pro Thajky jsou bílí kluci jako bonbónky k nakousnutí. Kamarádi si dělají srandu, že si jednu z nich přivezu domů a stále bude krájet zeleninu a něco vařit. Už brzy zjistím, co z těchto drbů je pravda a co ne.Ačkoliv je Thajsko o dost chudší a levnější země než naše vlast (průměrný plat pod 10.000 Kč hrubého), ceny celodenní výletů se zdají řádně napálené, asi jako by je stanovovali pražští taxikáři (za denní výlet v přepočtu kolem 800-1500 Kč). Thajské banky organizátorům výletů zdárně šlapají na paty s poplatkem 200 THB (asi 150 Kč) za výběry z bankomatu pro držitele zahraničních karet (ano, ten poplatek se platí thajské bance jako bonus k tomu, co zaplatíte té české). Naštěstí už mám za sebou první lekce smlouvaní v Dubaji, kde byl ultimátním argumentem "It's Dubai".

Už při přípravách jsem zjistil, že Thajsko je velká země, mnohem větší, než jsem podle mapy čekal, proto v ní budu létat z místa na místa. Čeká na mě Bangkok, Phuket, Krabi a Chiang Mai. To vše za 2 týdny. Holt, slow travel vyzkouším jindy.

Thajština je pro mě takřka nesrozumitelná řeč, ačkoliv se snažím naučit thajskou abecedu a pár frází. Jejich pět tónů mi to neulehčuje. Naštěstí mám v Bangkoku kamarádku, která mi s tím pomůže.

Thajská abeceda - a toto jsou jen souhlásky, na samohlásky je další a ještě složitější tabulka.
zdroj: pinterest.com
Každopádně to bude pořádný nářez!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář :-)